5 Haziran Dünya Çevre Günü Kutlandı…

Yazdır
PDF

5 Haziran Dünya Çevre Günü, Halk Bahçesi'nde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Doğa ve doğal kaynaklar bakımından zengin ve şanslı illerin başında gelen Çanakkale'nin kirli sanayi ve enerji yatırımlarıyla tahrip edilmesine karşı mücadelenin devam etmesi gerektiğini belirten Başkan Gökhan, “Maddi ve anlamsız çıkarlar için doğanın tahrip edilmesine şiddetle karşı çıkmalıyız” dedi.

 
Halk Bahçesi'ndeki etkinliklere Vali Ahmet Çınar, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Bülent Yeğin başta olmak üzere, kurum ve kuruluş temsilcileri, okul yöneticileri ve öğrenciler başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Burada açılış konuşmasını gerçekleştiren
İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Bülent Yeğin, çevre sağlığını korumak ve çevre kirliliğini önlemenin hem devletin hem de toplumun bir görevi olduğunu söyledi.
 
Etkinlikte bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, sözlerine çevre konusunda el birliğinin çok önemli olduğuna vurgu yaparak başladı. Çevrenin korunmasını konusunda herkesin katkısına ihtiyaç olduğunu dile getiren Başkan Gökhan, Çanakkale Belediyesi'nin de doğanın kirletilmemesi, çevrenin korunması adına yatırımlarını ortaya koyduğunu belirtti. Başkan Gökhan, bu kapsamda Çöp Deponi Alanı ve Atık Su Arıtma Tesisi'nin hizmete girdiğini hatırlatarak, Güzelyalı ve Dardanos'ta da atık su çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.
 
“Çevre mücadelesinde en önde olun”
Madencilik faaliyetlerinin yanı sıra, kirli enerji yatırımlarının bölgeye büyük zarar verdiğini belirten Başkan Gökhan, bu noktada Çanakkalelilere çağrıda bulunarak, “Çevre mücadelesinde en önde olun” dedi. Başkan Gökhan, “Ormanlarımızın, sularımızın ve doğamızın korunması noktasında da çok dikkatli olmamız gerekir. Doğayı tahrip eden yatırımlara karşı durmamız gerekir. Bu bağlamda Çanakkale'de siyanürle altın işletilmesi sürecinde Kazdağları'nın delik deşik edilmemesi ve ormanların yok edilmemesi için ciddi mücadele sergiledik. Doğamızın, suyumuzun ve ormanlarımızın mutlaka korunması ve bizden sonraki nesle aktarılması gerekir. Yoksa oradan çıkarılacak olan iki kuruşluk altının, insanlığa hiçbir yararı yoktur. Duyarlı tüm vatandaşları da bu mücadeleye destek olmaya davet ediyorum. Termik santrallerle ilgili de ciddi sıkıntılarımız var. Termik santrallerin artmaması için çaba göstermeliyiz. Özellikle çevre noktasında çok önemli kaynaklara sahip bir iliz. Dolayısıyla çevremizin korunması noktasında mutlaka bu çabalarımızda iş birliği yapmamız gerekir. Maddi ve anlamsız çıkarlar için doğanın tahrip edilmesine şiddetle karşı çıkmalıyız. Felaketlerle karşı karşıya kalıyoruz. Çok güzel bir doğaya sahip il olarak ve bu ilin insanları olarak bu mücadelede en önde olmamız lazım” diye konuştu.
 
 
Başkan Gökhan'a anlamlı plaket
Vali Ahmet Çınar da etkinlikte bir konuşma yaparak, çevre konusunda ülke ve dünya açısından değerlendirildiğinde ciddi sıkıntıların bulunduğuna dikkat çekti. Vali Çınar, “Çevreyi korumak hepimizin görevidir” diye konuşurken, Çevre Günü etkinlikleri kapsamında ayrıca, çevre konusundaki hassasiyeti ve bu konudaki çalışmaları nedeniyle Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'a da teşekkür plaketi takdim etti.
 
Çocuklar, çevre konusunda bilinçlendiriliyor
Öte yandan, çocukların çevre temizliği konusunda bilinçlenmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Çanakkale Belediyesi Okullar Arası Bitkisel Atık Yağ Toplama Yarışması ile Okullar Arası Atık Pil Toplama Yarışması'nda dereceye giren okullara ödülleri de takdim edildi. Bu kapsamda Atık Yağ Toplama Yarışması'nda Bahçe Satranç Takımı ödüllü birinciliği Çanakkale Fen Lisesi, projeksiyon ödüllü ikinciliği Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Ticaret Meslek Lisesi ve masa tenisi takımı ödüllü üçüncülüğü Çanakkale Anadolu Öğretmen Lisesi kazandı.
Atık Pil Toplama Yarışması'nda ise yazıcı ödüllü birinciliği Çanakkale 18 Mart İlkokulu, laboratuvar seti ödüllü ikinciliği Biga Çiçeklidere Özel İdare Ortaokulu, satranç takımı ödüllü üçüncülüğü de Kepez Atatürk İlkokulu elde etti.
 
 
Ödüllerin takdim edilmesinin ardından etkinlik, halk oyunları gösterisi, Çevre Günü kapsamında açılan stantların gezilmesi ve pilav ikramı ile sona erdi.