Dünya Çevre Gününde Renkli Etkinlik…

Yazdır
PDF

Çanakkale Belediyesi ve Çanakkale Katı Atık Yönetim Birliği (ÇAKAB) işbirliğinde düzenlenen Dünya Çevre Günü Etkinlik Programı, kentteki okulların da destekleriyle Halk Bahçesinde gerçekleşti.

Çevre korumasına yönelik farkındalık sağlanması amacıyla çevre bilincine ilişkin etkinliklerin gerçekleştiği Halk Bahçesindeki program, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın konuşmasıyla başladı. Başkan Gökhan, çevrenin korunmasında kurumların yanı sıra bireysel olarak herkesin sorumlu olduğuna dikkat çekerek, “Pek çok şeyde olduğu gibi, çevrenin ve doğal değerlerin korunmasında da en önemli, en gerekli kıstas bir arada olabilmek, hep birlikte hareket edebilmektir. Çevreyi el birliği ile kirletmekten vazgeçip, el birliğiyle koruyup yaşatmayı bir yaşam biçimi haline getirdiğimiz zaman; kentlerimiz, ormanlarımız, denizlerimiz, havamız, dağlarımız tüm canlılar için daha yaşanası olacaktır” dedi.

 

 

Çanakkale Belediyesinin Çevre Yatırımları Hız Kesmiyor

Çanakkale Belediyesinin çevreye yönelik çalışmalarından da söz eden Başkan Gökhan, Düzenli Depolama Sahası, Atık su Arıtma Tesisi, Solar Çamur Kurutma Tesisi, Güneş Enerji Santrali gibi projeleri katılımcılara anlatırken Güzelyalı ve Dardanos’taki teknik altyapı ve atık su bertarafına ilişkin projeden, ambalaj, atık yağ ve atık pillerin ayrı toplanmasına kadar gerçekleştirilen çalışmaları da aktardı.

Kent Genelinde Çevre Mücadelesi Sürüyor

Yalnızca kent merkezinde değil, kent genelindeki çevre mücadelelerine katkı verildiğinin altını çizen Başkan Gökhan, Kazdağlarındaki mücadeleden termik santral faaliyetlerine kadar yöre halklarına ve çevrecilere destek verildiğini belirterek, “Enerji tabii ki gereklidir, şarttır bunu kimse inkâr edemez. Ama güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi gibi temiz enerji kaynakları varken ve ülkemiz bu fırsatlardan yararlanmak için gerekli tüm doğal olanaklara sahipken, neden yeni nesillere kirli bir gelecek bırakmak için bu telaşımız. Çevre kendisine yapılan haksızlıkların, talanın öcünü insanlıktan maalesef acımasızca alıyor. Bunun sayısız örnekleri mevcut. Doğanın dengesini bozmadan, doğayla uyumlu bir yaşam, insanlığın, diğer tüm canlıların ve dolayısıyla dünyanın ömrünü uzatıp, hayatın devam etmesini sağlayacaktır. Herkese sağlıklı bir çevrede, mutlu ve uzun bir yaşam temennimle saygılarımı sunarım” dedi.

Öğrenciler Atık Pil ve Atık Yağları Ayrı Topluyor

Konuşmanın ardından öğrencileri çevre konusunda duyarlı olmaya teşvik eden ve kent genelinde düzenlenen Okullararası Bitkisel Atık Yağ Toplama Yarışması Ödül Töreni ve Okullararası Atık Pil Toplama Yarışması Ödül Töreni gerçekleşti. Bitkisel Atık Yağ Toplama Yarışması kapsamında 725 kg ile 1. olan Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine yazıcı, 155 kg ile 2. olan Çanakkale Fen Lisesine projeksiyon ve 100 kg ile 3. olan Özel Gökkuşağı Kolejine tablet hediye edildi. Atık Pil Toplama Yarışmasında ise 1842 kg ile 1. olan Özlem Kayalı İlkokuluna yazıcı, 602 kg ile 2. olan Çan Hacı Fatma Bodur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine spor seti ve 564 kg ile 3. olan Biga Ortaokuluna satranç seti hediye edildi.

Çocuklardan Alkış Alan Gösteriler…

Özel İsmail Kaymak Eğitim Kurumlarına yeşil bayrak plaketi sunumunun da gerçekleştiği etkinlik kapsamında öğrenciler, hazırlamış oldukları gösterileri de katılımcılara sundu. Öğrenciler geri dönüşüm malzemelerinden hazırlanan kıyafetleriyle bir defile gerçekleştirirken, dans ve müzik performanslarını da sergiledi.

Halk Bahçesindeki etkinlik kapsamında kentteki eko okulların ve ÇAKAB’ın stantları da büyük ilgi görürken, hat ve seramik performansı da gerçekleştirildi. Yine etkinlik kapsamında geri dönüşümün önemine vurgu yapan görseller ve materyaller eşliğinde, enstrüman performansları da dikkat çekti.